Bydło Hereford

Hereford to naturalny wybór dla rolnika, który chce zwiększyć zyski swojego gospodarstwa.

Jest to dominująca na świecie rasa bydła mięsnego. Szczególne właściwości genetyczne rasy Hereford predestynują ją, jako najlepsze źródło pozyskania wołowiny kulinarnej z farm obu Ameryk, Australii,  Wielkiej Brytanii i Niemiec. Równie wielkie powodzenie jak u kucharzy ma ona oczywiście u hodowców.

Świat hodowców  wybrał rasę Hereford właśnie ze względu na jej doskonałą wydajność i produktywność. Jeśli się jeszcze zastanawiasz na jaką rasę bydła mięsnego postawić,  zapraszamy do lektury. Wniosek i tak jest jeden. Hereford do doskonała inwestycja gwarantująca duże zyski z hodowli bydła mięsnego.

Historia rasy:

historia Hereford

 

Bydło rasy Hereford ma swój rodowód w hrabstwie Herefordshire, w Anglii. Za datę jej narodzin przyjęto rok 1742 kiedy to Benjamin Tomkins hodowca z zachodniej Anglii krzyżował swoje bydło o imionach Silver, Mottle i Pidgeon. Jego celem było wyhodowanie rasy, która lepiej niż inne rasy bydła potrafi wykorzystać łąki i pastwiska ale również paszę ze zbóż. Poza tym istotne było aby jego bydło posiadało dużą odporność na trudne warunki środowiskowe no i co najważniejsze szybko osiągało zdolność reprodukcji.

 

Początkowo rasa Hereford osiągała znacznie większe gabaryty fizyczne niż obecnie. Znany jest przypadek byka Cotomore, który na wystawie bydła hodowlanego w 1839 roku uzyskał wagę 1770 kg. Z czasem angielscy hodowcy zoptymalizowali poprzez naturalną mutację gabaryty rasy Hereford tak aby poprawić jakość mięsa i zwiększyć efektywność hodowli. Do USA Hereford trafił w roku 1817 i doskonale pamiętamy jego obraz z licznych filmów kowbojskich.

Amerykanom udało się poprzez metody hodowlane doprowadzić do tego, iż rasa Hereford straciła rogi. To właśnie w USA rasa Hereford wręcz zrewolucjonizowała hodowlę bydła mięsnego wpływając znacznie na rozwój tego kraju. Do Polski pierwsze sztuki rasy Hereford sprowadzone zostały w roku 1961 wieść niesie z Danii.

Charakterystyka rasy:

Bydło rasy Hereford należy do ras bydła mięsnego średniego kalibru i jest rasą szybko dojrzewającą. Krowy mają w kłębie od 130 do 140 cm wysokości a buhaje od 140 do 155 cm. Krowy uzyskują wagę pomiędzy 600 a 700 kg, buhaje pomiędzy 900 a 1300. Jałówki osiągają zdolność rozrodczą już od 14 miesiąca życia przy wadze min 400 kg.

 

Cechy decydujące o sukcesie hodowlanym bydła mięsnego Hereford :

  • zyskowność hodowli, dzięki niskim kosztom utrzymania przy atrakcyjnych cenach zbytu
  • wysoka płodność krów, jałówki osiągają zdolność rozrodczą już od 14 miesiąca życia
  • długowieczność produkcyjna krów, wycielenia nawet przez 12 lat
  • łatwość wcieleń, nawet na pastwisku a krowy wykazują nadzwyczajną troskę o cielęta
  • szybkie przyrosty na mleku matki, masa cieląt przy urodzeniu to 30-35 kg
  • spokojny temperament krów i byków, co wpływa na bezpieczeństwo i łatwość obsługi.
  • mniej stresu sprzyja uzyskiwaniu najlepszej jakości wołowiny kulinarnej
  • nie wielkie wymagania co do jakości pastwisk, dobre rezultaty opasu na sianikiszonce
  • idealne warunki hodowli w ramach gospodarstwa ekologicznego,
  • wysoka zdolność przystosowania się do surowych warunków klimatycznych, od gorącego lata do mroźnej zimy
  • niskie nakłady inwestycyjne, latem stado podstawowe nie wymaga pomieszczeń inwentarskich a zimą zadawala się wiatą w której znajdzie świeżą wodę, paszę i schronienie przed wiatrem.
  • Pozytywne trendy rynkowe, skłaniające konsumenta do zdrowego i jakościowego żywienia, Grass-fed Beef

 

Trendy rynkowe:

Ten naturalny wybór rasy Hereford powinien być jednak podyktowany nie tylko zamiłowaniem do natury i jej ekologicznych aspektów. Dla nas wszystkich istotny jest oczywiście aspekt ekonomiczny. Konsumpcja wołowiny w Polsce spadła w ostatnich latach do 2,5 kg na statystycznego Polaka z osiąganych jeszcze kilkanaście lat temu 16 kg. I tu wbrew pozorom jest wielka szansa. Bowiem popyt, a za nią opłacalność hodowli bydła mięsnego będzie stale rósł. To za sprawą szybko rosnącej świadomości polskiego konsumenta, który już wie, że dobra wołowina może pochodzić tylko z bydła mięsnego. Zdrowa i dobra wołowina nie powinna pochodzić jak wcześniej z wybrakowanych krów mlecznych tylko właśnie z czystych ras mięsnych. Liczne akcje promocyjne już uruchomione przy wsparciu programów Unijnych jak np. Weż się za Wołowinę, szybko zwiększą popyt na tą najlepszą wołowinę kulinarną. Wiodące zakłady mięsne w Polsce już wdrażają swoje własne nowe systemy pomiaru jakości półtusz wołowych, tak aby za najlepszą jakość móc więcej zapłacić hodowcą.

Wśród wielu ras bydła mięsnego to właśnie Hereford jest światowym liderem wśród hodowców, kucharzy i miłośników steaków.

Tylko we Francji i w Polsce najliczniejszą grupę wśród ras bydła mięsnego stanowi jeszcze rasa Limousine. We Francji za sprawą szerokiego zastosowania wołowiny w produkcji wędlin i szczególnych upodobań kulinarnych Francuzów. W Polsce za sprawą francuskiej „ekspansji” i lobbystów którzy zachęcali polskich rolników teoretyczną  łatwością zbytu tej przemysłowej wołowiny w ich kraju. O smakach jak i gustach trudno dyskutować ale wydaje się pewne, że restauratorzy i kucharze serwujący w swoich restauracjach steaki i rosnące jak grzyby po deszczu „Burgerownie” czerpać będą z tego co najlepsze. Tak jak w Londynie czy Nowym Yorku sięgać będą coraz częściej po wyśmienite mięso z Hereforda.

Największy sukces finansowy w ostatnich latach odnieśli hodowcy Hereforda w Australii i Irlandii. W Polsce mamy wszystko co potrzebne do tego aby i nasi hodowcy szybko zwiększyli swoje zyski stawiając na Hereforda.