Steaki

steakiEkologiczna wołowina kulinarna z Hereforda to idealny materiał na steaki i burgery.

Cechy genetyczne bydła Hereford a szczególnie marmurkowatość mięsa decydują o jego niepowtarzalnym smaku, zapachu i wartościach odżywczychNasze steki „rosły” w obszarze NATURA 2000 co dodaje im walor ekologiczny. Sezonowane przez min. 2- 3 tygodni nabierają w optymalnych warunkach smaku i aromatu.

Poznaj naszą ofertę i zamów na BEEFshop.pl 

 

Czy to w dobrej restauracji czy wystawnym letnim grillu nawet najbardziej wymagający smakosz przyzna, że jest ona jedyna w swoim rodzaju. Z dobrej wołowiny można przyrządzić oczywiście wiele smakowitych potraw, ale steki i burgery to czysta esencja dobrej i zdrowej wołowiny.

Hereford stek

Herefordstek

Kultura przyrządzania i spożycia steaków pochodzi z USA, ale z racji wyjątkowych walorów tych potraw zadomowiły się one na dobre w dobrych restauracjach i domowych przyjęciach. Dla zadowolenia wymagającego konsumenta pochodzenie wołowiny jest w tym przypadku decydujące. Hereford zwłaszcza ten z ekologicznej hodowli to najlepsza opcja.

Trudno nawet porównywać steki pochodzące z ras mlecznych czy innych ras mięsnych ze stekami z Hereforda. Kto ich jeszcze nie zasmakował ten nie wie i bez degustacji trudno mu będzie tą prawdę zrozumieć. To tak jak jechać wygodną A1 „maluchem” lub luksusową limuzyną. Też się dojedzie, ale  hmm ….. różnica jest zasadnicza.

 

Konsumentom mało znany jest fakt iż z np. z jednego Hereforda można uzyskać niestety stosunkowo niewielką liczbę  porcji określonego rodzaju steków.  Najcenniejsze Porterhouse + T-bone steki stanowią zaledwie 3% żywej wagi buhaja. Przy żywej wadze 600 – 700 kg to około 20 – 22 kg wołowiny z których w zależności od grubości cięcia porcji, uzyskuje się tylko około 30 porcji tego typu steków.

Ma to wpływ na cenę jaką musimy zapłacić w dobrej restauracji czy sklepie mięsnym np. z a T-bone z Hereforda. W polskich restauracjach wacha się ona od 120 – 160 złotych za porcję,  w sklepie 120 – 160 zł/kg. Ktoś powie że to za dużo. Ale pamiętajmy, iż w stanie surowym T-bone powinien ważyć przynajmniej 300 – 500 g i mieć 2,5 – 3 cm grubości.

Herefordsteak

Dobry materiał na steka zaczyna się już od fachowej rozbiórki półtuszy Hereforda.

Wołowina kulinarna nie może być oczywiście konsumowana w stanie całkiem świeżym. Półtusza powinna wisieć w chłodni 14  dni, następnie zostać fachowo rozebrana.  Materiał na steki najwyższej jakości uzyskuje się, gdy wycięte porcje steakowe dojrzewają w chłodni kolejnych 2 – 3 tygodni. Fachowiec przy rozbiórce powinien wiedzieć, że od jego sprawności zależy ilość i jakość pozyskanego materiału na steaki. Zaznaczyć należy, iż tylko bydło pasące się latem na łąkach, a zimą karmione paszą z łąk ekologicznych dostarczy nam najlepszego HerefordSteaka. Bydło innych ras oraz to opasane przemysłowymi paszami treściwymi dostarczy wołowiny o znacznie gorszym smaku i zapachu.

Rodzaje steków i  sposób ich przyrządzenia:

Porterhouse 1PorterHouse Steak z Hereforda cięty w bardzo zbliżony sposób do T-bone’a. ale jest od niego znacznie większy. Jest bowiem wycinany w miejscu, gdzie polędwica jest najgrubsza. Porcja PorterHouse Stek waży 500 do nawet 1000g i dlatego powinien być smażony 6-8 min z każdej strony. Podawany najczęściej jako danie dla 2 osób, pocięty w mniejsze plastry odkrojone od kości.

×

T-Bone 1T-bone to klasyczny steak z Hereforda, uwielbiany przez fanów wołowiny. Jest on najbardziej popularnym stekiem w USA i Anglii gdzie stał się legendą. Swoją nazwę zawdzięcza charakterystycznej kości w kształcie litery T która dzieli steka na 2 nie równe części. Ta mniejsza część to polędwica a większa to rostbef. T-bone ma zatem w sobie dwa smaki, rostbefu i polędwicy. Przygotowywane są porcje 300 – 500g o grubości 1,5 – 3 cm.

×

Ribeye Steak 1Rib-eye Steak jest to plaster z dojrzewającego na steaki antrykotu. Posiada on duży stopień marmurkowatości i dlatego jest on niezwykle delikatny i pełen smaku. Serwowany jest z kością lub bez w zależności od upodobań konsumenta. Porcja w stanie surowym waży średnio 300g.

×

New York 1New York Strip Steak to stek pozyskany z części rostbefu posiadający wspaniały smak i strukturę mięsa. Przez wielu znawców uznawany za najsmaczniejszy steak z Hereforda. Jego waga w stanie surowym to okiło 200g.

×

Nazewnictwo steaków, związane jest z częścią mięsa z której pochodzą. Są to już ogólnie uznane na świecie standardy. Najbardziej rozpoznawalne rodzaje to (KLIKNIJ W NAZWĘ, ABY OTWORZYĆ):

Równie warte polecenia są:

  • Chateaubriand
  • Antrykot
  • Filet mignon
  • Stek z udźca
  • Stek ze zrazowej górnej

Do przyrządzenia  dobrego HerefordSteaka nie potrzebujemy nic poza dobrym kawałkiem mięsa, soli i pieprzu.

HerefordSteak

HerefordSteak

Dodatkowe przyprawy psują jego smak. Dla znawców, rzeczą oczywistą jest, iż surowy steak powinien być marmurkowaty i posiadać obręcz tłuszczyku. Doskonały efekt kulinarny uzyskuje się jeśli mięso było przed jego przyrządzeniem poddane procesowi dojrzewania na sucho.

Steak z Hereforda może być uzupełniony wyłącznie dodatkami typu warzywa ewentualnie kartofel z pieca lub frytki. Jeżeli ktoś serwuje dodatkowe sosy, marynaty, itp. to oznacza że podaje mięso słabszej jakości i po prostu bez pomocy tych różnych dodatków steak nie będzie smakował dobrze. W czasie przyrządzania, steak może być przewracany tylko jeden raz. Grillując,  smażąc staeka nie wolno go dziurawić nożem, widelcem itp. Spowoduje to bowiem, iż wypłyną z niego soki i nasze dzieło sztuki kulinarnej nie będzie soczyste. Po kilku minutach nasz stek jest gotowy i odkładamy go na talerz. Pozwalamy mu oddychać przez kolejne 5 minut aż wchłonie wszystkie soki. Hereford steak najbardziej smakuje na drewnianym talerzu, lub estetycznej desce.

 

 

Hodując Hereforda myślimy nie tylko o optymalizacji celów hodowlanych ale znamy i rozumiemy produkt finalny jakim jest zdrowa wołowina kulinarna. Nasze kontakty z kucharzami i restauratorami potwierdzają iż staranność wykazana w czasie hodowli bydła Hereford przynosi  doskonałe rezultaty na widelcu nawet najbardziej wybrednych konsumentów.

Poznaj naszą ofertę i zamów na BEEFshop.pl